W świecie filcu … czyli nowy materiał w aranżacji wnętrz. ;)

Filc to jeden z najstarszych materiałów, wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Znaleziska archeologiczne na terenie Turcji świadczą o użyciu tego niezwykłego wyrobu włókienniczego do produkcji dywanów i mat ozdobnych.

(Ciekawostka: Według legend pojawienie się filcu zawdzięczamy Noemu, który wyścielił swoją arkę runem owczym. Ubijana przez ludzi i zwierzęta wełna, zawilgocona podczas potopu z upływem czasu stała się płaskim kawałkiem filcu.)

Surowcem do wytwarzania filcu może być wełna oraz sierść niemal wszystkich zwierząt hodowlanych. Tkanina ta powstaje w procesie tzw. spilśniania, a więc  przeplatania warstw włókien lub materiału pod wpływem gorącej pary wodnej. Współcześnie filc wytwarzany jest głównie na terenie środkowej Azji. Jego właściwości są zbliżone do cech materiału z którego powstaje, czyli wełny. Jest bardzo lekki, znakomicie izoluje zarówno termicznie jak i akustycznie. Naturalnie, jest on znacznie sztywniejszy od wełny, jednak nadal zachowuje swoją elastyczność.

Jeśli chodzi o wyroby z filcu zapewne na myśl przychodzą nam buty, kapelusze, czy ostatnio dość popularne torebki. Nie jest to jednak jedyna funkcja tego materiału. Filc znalazł bowiem również szerokie zastosowanie w przemyśle. Przykładem mogą być izolacje akustyczne, filtry powietrza, wszelkie podkładki i uszczelki. Co ciekawe filc wykorzystuje się także w procesie produkcji pianin i fortepianów.

Powyższy opis świadczy o tym z jak niezwykłym materiałem mamy do czynienia. Został on również doceniony przez wielu projektantów, którzy na nowo odkryli go dla świata designu i aranżacji wnętrz. Filc wykorzystuje się by ocieplić wizerunek wnętrza. Tkanina nawiązując do natury kojarzy nam się bowiem z ciepłem i bezpieczeństwem. Zastosowanie filcu zapewnia niepowtarzalny klimat wnętrza, potrafi także regulować zarówno temperaturę, jak i wilgotność wnętrza.

Najciekawszym przykładem filcowego designu są ręcznie szyte dywany z filcowych kulek. Powstają dzięki niecodziennemu połączeniu nowoczesnego wzornictwa z tradycyjnym rękodziełem. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych: od multikolorowych do stonowanych szaro-niebieskich odcieni. Doskonale wpisują się w każde wnętrze, ale szczególnie atrakcyjnie wyglądają w otoczeniu minimalistycznego designu. Dostępne są m.in w polskim sklepie internetowym: http://blobbiconceptstore.pl/ lub na http://www.feltballrugs.com/.

DSC_6332__1600x1200_ 24386-_kolorowy_dywan_z_filcowych_kulek_blobbi 69973c 24385-_kolorowy_dywan_z_filcowych_kulek_blobbi cukierkowy_dywan3_d dywany-blobbi-5 dywany-blobbi-6 dywany-blobbi-7

Jeśli jesteście zainteresowani procesem ” produkcji ” kulkowych dywanów polecam obejrzenie filmu:


 


Kreatywność projektantów poszła jednak o krok dalej. Filc został wykorzystany również w projektach krzeseł, foteli, siedzisk, jak również lamp i szafek. Francuski designer Ludovic Renson stworzył unikalną kolekcję mebli do pokoju dziecięcego: Playtime.

dzn_Playtime-by-ludovic-renson-1dzn_Playtime-by-ludovic-renson-4


Natomiast amerykańska firma Shine Labs zaproponowała nowy rodzaj abażura Felt Tulip Pendant Lamps (dostępny na: http://www.anthropologie.eu)

6a00d8341c630a53ef01347fb06a4e970c-800wi


Równie zaskakującym pomysłem jest projekt wnętrza biurowego z filcem w roli głównej. Autorem tego oryginalnego projektu jest studio i29, które zaaranżowało mocno wydłużone wnętrze w minimalistycznym stylu, używając zaledwie dwóch kolorów (biel i szarości) i materiałów (filcu i plastiku). Dzięki zestawieniu odrębnych surowców i barw uzyskano wrażenie spokoju i ciszy – idealnych warunków do pracy. Dodatkowo akustyczne właściwości filcu przyczyniły się do poprawy komfortu pracowników.

Tribal_DDB_Office00-1600x900 Tribal_DDB_Office11-1600x900 Tribal_DDB_Office01-1600x900


Na koniec zapraszam do obejrzenia pozostałych filcowych inspiracji ;)

etched 44027 Baton-Chair-in-The-Motley-III-Furniture-Collection-by-Samuel-Chan-for-Channels-Design-Firm Bookhou-childs-felt-chair-1 Bufa-01-505x357 felt-chairs Fernando_and_Humberto__Campana_Vermelha_Armchair_wnj Jeremy-Kaplan-Armchair Pod-by-Benjamin-Hubert-2 z5847571O z5847555O joseph-by-ludovic-roth-gessato-gblog-1-580x435

Źródła: http://www.anthropologie.eu  /  http://www.downtothewoods.com.au  / http://designteka.pl /  http://www.archithings.com /  http://blobbiconceptstore.pl/ / http://www.feltballrugs.com/ / http://www.coroflot.com /   http://www.dezeen.com /  http://ilobahie.blogspot.com / http://freshome.com.

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Professional Photo Labs